Minigolf v Chebu - to je především TJ MG Cheb, z.s.

Znak TJ MG Cheb

V roce 2010 oslavil chebský minigolfový klub 30 let od svého založení. Po celou dobu působení klubu stojí v čele František Nečekal st., dlouholetý funkcionář Českého minigolfového svazu, jeden z nejstarších rozhodčích v republice a velký propagátor minigolfu. V rámci oslav výročí jsme požádali o možnost uspořádat Mistrovství Evropy v kategorii seniorů - s žádostí jsme uspěli a Mistrovství Evropy právě v roce 2010 úspěšně uspořádali. Za dobu více jak 30 let jsme také celkem třikrát také uspořádali Mistrovství České republiky, naposledy v roce 2008 - toto mistrovství navíc bylo samotnými účastníky často hodnoceno jako nejlépe připravné v jeho dosavadní historii.

Od roku 2006 je domovským místem klubu nově vybudovaný minigolfový areál v blízkosti vodní nádrže Skalka financovaný Městem Cheb, Karlovarským krajem a z fondů EU. Krásná příroda a klid poskytují turistům i místním lidem skvělé podmínky pro relaxaci a pro aktivní využití doby odpočinku. Velmi oblíbené jsou každoročně pořádané turnaje pro veřejnost. V krátké době jsme díky tomuto areálu vstoupili do širokého povědomí v našem městě a mezi chebskými obyvateli si minigolf získává stále větší popularitu.

Za zmínku určitě také stojí sportovní úspěchy chebského minigolfového klubu. V minulosti se do řad české reprezentace dostalo několik jeho zástupců. Ze současných členů jsou to František Nečekal ml. Marek Nečekal a Karina Dobrovolná. Další reprezentantky ČR Petra Lisová - Vosmíková, Jana Dočkalová a Dana Dočkalová také začínaly u nás. Největšího úspěchu na mezinárodním poli dosáhla Karina Dobrovolná, která v roce 2006 vybojovala na Mistrovstí světa juniorů v dánském Odense stříbrnou medaili s družstvem juniorek a bronz v individuální kategorii. V současné době máme zastoupení v reprezentačním týmu seniorek zásluhou Dagmar Hirschmannové a Jany Nečekalové.

Úspěchy jsme také zaznamenali v týmových soutěžích. Rok 1990 odstartoval úspěšnou éru juniorského družstva, když na republikovém mistrovství v Praze obsadil tým minigolfových nadějí třetí příčku. V sezoně 1996/1997 se stal omlazený tým vítězem nejvyšší domácí juniorské soutěže. Na větší kolektivní úspěch v kategorii dospělých si chebští museli počkat až do roku 2008, kdy se jim poprvé v historii klubu podařilo postoupit do I.ligy smíšených družstev. V této soutěži tým hraje úspěšně dodnes - v sezónách 2009/10 a 2010/11 obsadil stříbrnou pozici a v poslední sezóně 2011/12 dokonce na domácím hřišti už slavil celkové vítězství, ke ktrému mu velkou měrou dopomohl v současné době nejlepší hráč TJ MG Cheb František Nečekal ml., vítěz Zemského žebříčku a absolutní vítěz 3 ze 4 turnajů Bohemia Tour za rok 2012.

Velmi si ceníme i toho, že již od prvních let jsme rádi spolupracovali s kluby ze sousedního Německa. V roce 1984 jsme navázali partnerství s Lichtenfelsem a Kelheimem. Vznikly klubové turnaje zvané Špáspokal. Po časové odmlce jsme obnovili tuto dlouholetou tradici s minigolfisty z německého MGC Ingolstdat, přičemž každý rok oba kluby uspořádají Špáspokal u sebe na domácím hřišti. Stále větší oblibu se také získávájí pořádané maratony - v roce 2013 uspořádáme náš oficiálně první Mezinárodní Kombi Maraton (International Combined Marathon).

Zajímavým prvenstvím se pyšníme i ve zcela zvláštní kategorii - minigolfových kartičkách. Slouží k osobní i klubové prezentaci, jsou oblíbenou upomínkou pro soupeře, velmi zajímavou osobní navštívenkou a sběratelským suvenýrem.