V úvodním prvoligovém derby „Áčko“ podlehlo pouze Mistrům ČR

18.09.2012 23:04

Nová prvoligová sezóna konečně začala, a to o druhém zářijovém víkendu třetím turnajem Bohemia Tour v roce 2012 na stejném místě jako loni - ve Františkových Lázních.

Početná a úspěšná výprava ve Františkových Lázních - 1. řada zleva: D. Bureš, J. Lojka, J. Kadlec, B. Svoboda; 2. řada: P. Průcha, T. Bureš, Z. Placrová, J. Nečekalová, V. Placr, J. Wolf; zadní řada: J. Tvrdý, M. Lojka, F. Nečekal ml., J. Gut, O. Kocum, E. Kadlecová, J. Broumský, K. Soustružník

Po triumfální uplynulé sezoně, ve které jsme se poprvé v historii stali vítězi první ligy a naše béčko vyhrálo svoji druholigovou soutěž, jsme stáli před zásadním rozhodnutím, jak s dosaženými úspěchy naložit. Extraligové myšlenky byly skromné a objektivně jsme se jich vzdali. Minigolfová mapa s baštou na západním cípu republiky byla tím největším argumentem. Přílišné vzdálenosti především na moravská hřiště bychom velmi obtížně zvládali zejména z časových důvodů a v neposlední řadě rozhodl i fakt, že jsme předem avizovali, že se do extraligy rozhodně nehrneme.

Nicméně před námi stálo rozhodnutí, které bylo třeba učinit - nereflektovali jsme na postup do vyšší soutěže.

Béčko po svém vítězství vystrčilo růžky a nárokovalo si účast v první lize, což přineslo poměrně rozpačité dojmy. Znamenalo by to totiž postavený plot mezi oběma družstvy a nešlo by počítat s případnou hráčskou pomocí, z rezervy by se stal regulérní soupeř. Po pečlivém zvažování jsme však do této premiérové situace šli a od této sezony budou na prvoligových turnajích k vidění oddílové derby mezi „áčkem“ a „béčkem“ TJ MG Cheb.

Že jsme svým soupeřům i svazovým orgánům trnem v oku potvrzovaly i další fakta, které před úvodním turnajem nastaly. Ačkoli máme v soutěži dva účastníky ze šesti a žádali jsme o přidělení domácího turnaje v jarní části příštího roku, nebyli jsme vyslyšeni a přednost dostal Hradec králové, který ani účastníka v první lize nemá. Další zcela nepochopitelný skutek nastal těsně před samotným turnajem ve Františkových Lázních. Do první ligy nám startovaly dva týmy, do turnaje jsme vyslali pro nás rekordní počet hráčů – 19, což byla téměř čtvrtina startovního pole, při sestavování turnajové jury jsme byli jednoznačně vynecháni a oddílového zástupce jsme v ní neměli.

A teď už přímo k dění na hřišti - hned úvodní turnaj přinesl velmi nepříjemný stav, absence dvou hráčů áčka zaváněla průšvihem. Lukáš byl ve stavu nemocných a Marek měl jiné povinnosti. Do úvodního prvoligového turnaje jsme tak nastupovali s jednoznačným cílem, nepropadnout, jak se nám to zde "podařilo" na úvod předchozí sezony. Béčko mělo jednoznačný úkol a předsevzetí, otrkat se a pokusit se schrupnout první ligový skalp soupeře. Sobotní losování přineslo kuriózní situaci, když naše obě družstva byla určena do společné skupiny, kterou doplňoval Rakovník. Druhou skupinu tvořily týmy Tempa, Děkanky a Tanvaldu. Sestava chebského áčka byla určena takto: Honza Wolf, Dáša Hirschmannová, Michal Lojka, Jana Nečekalová a Ferda Nečekal, náhradníkem byl Jirka Broumský. Béčko nastoupilo v této sestavě: Ondra Kocum, Karel Soustružník, Vašek Placr, Jirka Gut, Boris Svoboda a náhradníkem byl Tomáš Bureš. Pro doplnění informace byl jednoznačně favorizovaný tým Tempa, který nasadil hned tři hráče z běžné sestavy extraligového družstva, Mistra ČR.

Nedělní ráno přineslo výrazné ochlazení od předešlých dní, což bylo pro hráče nepříjemnou změnou. Úvodní kolo zvládlo nejlépe družstvo TJ MG Cheb A (124), které vedlo o jediný úder před Tempem (125). Třetí příčku obsadil Rakovník (139) před čtvrtou Děkankou (142). Pátá příčka patřila Tanvaldu (156) a Cheb B uzavíral tabulku na 6.místě (162). Naše "béčko" si hned prvních prvoligovým kolem vysloužilo název „Black team“, neboť jeho první odehrané kolo bylo pouze v černých číslech. Úvodní kolo se ukázalo jako předzvěst následujících bojů, když se vytvořili dvojice soupeřů, které se o svá průběžná umístění vzájemně přetahovaly.

Ve druhém kole se ozvalo Tempo, které dosáhlo nejlepšího výkonu dne (117) a se součtem 242 úderů se usadilo ve vedení. Cheb A zahrál 126 a se součtem 250 mu patřilo druhé místo. Na třetí místo se dostala Děkanka (122) s 264 údery a přenechala čtvrté místo Rakovníku (136) s 275 údery. Cheb B (133) smazal ztrátu na Tanvald a obsadil jeho pátou příčku s 295 údery. Tanvald (141) uzavíral tabulku s výsledkem 297 úderů.

Kolo s pořadovým číslem tři jsme zahráli shodně s Tempem (126) a tak se pořadí ani odstup nezměnil.  Děkanka (130) ztratila tři údery svého náskoku před Rakovníkem (127). "Béčko" (139) si vyměnilo pozici s Tanvaldem (133) a nabralo na něj ztrátu čtyř úderů.

Do závěrečného čtvrtého okruhu tak prakticky nastoupily dvojice družstev sousedících v průběžném pořadí s cílem ukořistit, respektive uhájit své pozice. Odstupy každé dvojice byly dostatečné a výrazný posun v pořadí by musela způsobit nějaká sportovní tragedie. Vítězství si ohlídalo Tempo (130), když Cheb A stáhl ztrátu jen o jediný úder (129). Děkanka si skvělým finišem (123) bezpečně ohlídala bronzovou příčku, když ujela Rakovníku s nevýrazným výkonem (132). Tanvald se zadrhl a střídal poměrně brzy, ale jeho slabšího kola (137) nedokázal využít Cheb B, který závěrečný finiš zazdil (148) a hozenou rukavicí pohrdl.